Categories

2019 Kentucky Kendo Tournament Results

2019 Kentucky Kendo Tournament Results

 

Mudansha

 

  1. Third: Ryan Kelly                                   Dojo:  Koyokai
  2. Third: Michael Zhang                           Dojo:  Ohio State University
  3. Second: Sean Kelly                               Dojo:  Koyokai
  4. First: Steve Walker                                Dojo:  Koyokai

 

1 & 2 Dan

 

  1. Third: Minami Matsunaga                     Dojo:  Columbus JLS
  2. Third:   Robert Patton                            Dojo:  Ohio State University
  3. Second: Leon Kuba                                Dojo:  Central Kentucky Kendo Club
  4. First: Tomohide Katayama                    Dojo:  Columbus JLS

 

3 Dan and Up

 

  1. Third: Ryosuke Tsutsumi                       Dojo:  Nashville
  2. Third: Tyler Barron                                Dojo:  Koyokai
  3. Second: Burm Kim                                Dojo:  Koyokai
  4. First: Travis Hill                                      Dojo:  Koyokai

 

Youth Team

 

  1. Third: Columbus D
  2. Third: Detroit D
  3. Second: CKKC A
  4. First: Detroit C

 

Adult Team

 

  1. Third: Columbus A
  2. Third: CKKC A
  3. Second: Koyokai B
  4. First: Koyokai A

 

 

2019 Kentucky Kendo Tournament

Individual Awards

 

No Bogu

 

  1. Third: Yuya Mita                                   Dojo:  Columbus
  2. Second: Yumi Watabe                         Dojo:  CKKC
  3. First: Kenneth Kokensparger                Dojo:  Miami Valley

 

Junior Individuals

 

  1. Third: Riley Nimi                                   Dojo:  Columbus
  2. Third: Jude Ringler                                Dojo:  Columbus
  3. Second: Masaki Smith                          Dojo:  Columbus
  4. First: So Otsura                                      Dojo:  Columbus

 

Youth Individuals

 

  1. Third: Eric Onuma                                   Dojo:  Detroit
  2. Third: Taichi Matsuura                            Dojo:  Koyokai
  3. Second: Kento Seto                                Dojo:  Indianapolis
  4. First: Akimasa Hotta                               Dojo:  Columbus

 

Senior Youth Individuals

 

  1. Third: Masamune Seki                             Dojo:  Columbus
  2. Third: Isaac Ringler                                  Dojo:  Columbus
  3. Second: Eisuke Koike                               Dojo:  Columbus
  4. First Takahide Katayama                         Dojo:  Columbus

 

Womens

 

  1. Third: Minami Matsunaga                        Dojo:  Columbus
  2. Third: Andrea Grisell                                Dojo:  University of Cincinnati
  3. Second: Junko Akimoto                           Dojo:  Miami Valley
  4. First: Mimi Ahn                                         Dojo:  Koyokai

 

Comments are closed.